Новини

Неоформлена земельна ділянка: чи варто сплачувати плату за землю?
06.12.2018

Оподаткування земельним податком регламентується розділом XIII Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).

Земельний податок сплачується власниками земельних ділянок та постійними землекористувачами (п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14, п. 269.1 ст. 269 ПКУ). Для земельних ділянок, що перебувають у комунальній або державній власності та надані в оренду, підставою для нарахування орендної плати є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 ПКУ).

За умови відсутності у підприємства правовстановлюючих документів на земельну ділянку, таке підприємство не можна вважати платником земельного податку або орендної плати у розумінні ст.ст. 269 та/або 288 ПКУ.

Разом з цим варто зазначити, що судові органи притримуються дещо іншої позиції. Наявна судова практика складається, зокрема з постанови Великої палати Верховного суду від 23.05.2018 (у справі № 629/4628/16-ц), постанови Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 30.11.2016 (у справі № 922/1008/15) та 28.01.2015 (у справі № 5023/3993/12 (5023/90574/11). Дана практика полягає у наступному: суб’єкти, які порушуючи норми статей 125 і 126 Земельного кодексу, використовують безпідставно набуті земельні ділянки, зобов’язані компенсувати завдану власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) у формі не отриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Така позиція підтверджується ст. 206 Земельного кодексу України, яка встановлює платність використання власниками та користувачами землі в Україні.

Календар
28.02.19

ЄСВ із зарплати (доходу) за січень 2019 року (гірничими підприємствами)

Фінзвітність за 2018 рік до органів статистики

Структурне обстеження підприємства за 2018 рік (форми № 1-підприємництво (коротка, річна) та № 1-під

Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі (форма № 1 — опт (квартальна, річна)

Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік (форма № 10-ПІ)

Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі (форма № 3 — торг (квартальна, річна)) за 2018 рі

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку