Новини

Е-лікарняні: чергові зміни
10.10.2021
Тема:

З 1 жовтня 2021 року ми повністю перейшли на електронні лікарняні. Для того щоб зняти проблемні моменти у функціонуванні цього механізму, МОЗ наказом від 28.09.2021 р. № 2086 у черговий раз уточнило порядок видачі та оплати е-лікарняних (ЛН).

По-перше, з 1 жовтня е-лікарняний вважається виданим та є готовим до сплати через 7 днів (вважаємо, що тут йдеться про календарні дніпісля дати свого закриття (оновлений п. 3 розд. ІІ Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021 р. № 1234, далі — Порядок № 1234). Зверніть увагу: в особистих кабінетах на вебпорталі ПФУ е-лікарняний може мати статус «готовий до сплати (виданий)» вже на наступний день після дати закриття, однак брати його до роботи і починати процедуру призначення матзабезпечення слід лише на восьмий день. Наприклад, е-лікарняний, створений 18.10.2021 р. строком на 8 к. дн. (отримає статус «закритий»), матиме дату закриття 25.10.2021 р. (отримає статус «готовий до сплати (виданий)») та буде вважатись виданим (готовим, можна брати до сплати) з 02.11.2021 р.

До речі, е-лікарняні відповідно до оновленого п. 2 розд. ІІ Порядку № 1234 у Реєстрі можуть мати такі статуси: «закритий»; «готовий до сплати (виданий)»; «помилково сформований»; «недійсний»; «оплачений».

По-друге, розширено структуру унікального номера е-лікарняного — додано номер випадку непрацездатності (оновлений п. 3 розд. ІІ Порядку № 1234). Це дасть можливість зрозуміти, є лікарняний первинним чи продовженням.

Майте на увазі, що унікальний номер е-лікарняного має таку структуру:

  • номер випадку непрацездатності;
  • порядковий номер ЛН;
  • номер версії (позначається цифрою «1» при створенні нового ЛН та при створенні ЛН як продовження. Номер збільшується («2», «3» та далі за порядком) при внесенні кожної наступної зміни до е-лікарняного на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність).

По-третє, передбачено нову можливість скорочення періоду тимчасової непрацездатності — наявність медичного висновку за іншою категорією. Правила скорочення містяться в додатку до Порядку № 1234. Наприклад, під час відкритого е-лікарняного по догляду за хворою дитиною занедужає сама працівниця і створюється ще один е-лікарняний, уже для загальної хвороби працівниці. За відсутності збоїв роботодавець взагалі не бачитиме ті лікарняні, які було «скорочено» через перекриття строків непрацездатності. «Скорочені» лікарняні отримують статус «недійсний».

По-четверте, є намагання врегулювати надходження е-лікарняних і за місцем роботи за сумісництвом. Так, у перехідний період е-лікарняні фактично в кабінети роботодавців за сумісництвом не потрапляли. Лише інколи роботодавці сумісників їх бачили, але тоді виникали питання щодо помилковості їх надходження, адже система не була налаштована надсилати е-лікарняні на роботу за сумісництвом. Тепер же до п. 2 розд. ІІ Порядку № 1234 внесено такі норми:

  • під час формування ЛН враховується інформація про основне місце роботи застрахованої особи, визначене за даними повідомлення про прийняття працівника на роботу;
  • сформований ЛН надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ.

Отже, тепер і роботодавці сумісників будуть у себе бачити е-лікарняні. А чи відразу брати їх до оплати? На нашу думку, ні. Ніхто не відміняв норму п. 30 Порядку № 1266: «Страхові виплати та оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі копії виданого в установленому порядку листка непрацездатності, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою за основним місцем роботи, та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом». Тому, поки працівник не приніс таку довідку з основного місяця роботи, допомогу за сумісництвом не призначають. Зрозуміло, що в нормі п. 30 Порядку № 1266 міститься дещо застаріла норма для е-лікарняного про завіряння за основним місцем роботи. Але щодо довідки ця норма має виконуватися.

Також ФСС роз’яснює (http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/977639): наразі існують лише 4 винятки, коли видадуть паперовий лікарняний, це:

1) продовження лікарняних, які було видано на папері до 01.10.2021 р.;

2) технічні помилки, які призвели до неможливості формування е-лікарняного та які не було усунуто впродовж 7 днів;

3) помилки при створенні медичного висновку та якщо сплив строк (7 днів), протягом якого лікар мав можливість внести зміни;

4) а також у разі всиновлення новонародженої дитини.

Іще продовжує діяти рекомендація від ФСС: за паперовими та е-лікарняними мають бути подані дві окремі заяви-розрахунки.

Наказ № 2086 набрав чинності 01.10.2021 р.

Календар бухгал­тера
25.10.21

Фінзвітність за ІІІ квартал 2021 року до органів статистики

28.10.21

ЄСВ із зарплати (доходу) за вересень 2021 року (гірничі підприємства)

29.10.21

Транспортний податок за ІІІ квартал 2021 року

Податок на нерухоме майно за ІІІ квартал 2021 року

ПДВ за вересень 2021 року

Акцизний податок за вересень 2021 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку