Новини

Щодо надання додаткового дня відпочинку працівнику, який є донором під час перебування в щорічній відпустці, - роз’яснення Держпраці
09.10.2020

Фахівці Управління Держпраці у Миколаївській повідомляють, відповідно до ст. 6 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23 червня 1995 р. № 239/95-ВР (далі  Закон № 239) керівники підприємств, установ, організацій, командири (начальники) військових частин зобов’язані:

  • сприяти установам та закладам охорони здоров’я в роботі по залученню громадян до лав донорів;
  • безперешкодно відпускати з місця роботи, служби або навчання за їх заявами осіб, які є або виявили бажання стати донорами, у дні відповідного медичного обстеження і здавання крові та (або) її компонентів, за винятком випадків, коли відсутність донора на його робочому місці або місці служби у ці дні може призвести до загрози життю чи здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до суттєвої матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків;
  • надавати безоплатно необхідні приміщення для взяття крові та (або) її компонентів;
  • вирішувати віднесені Законом №239 до їх компетенції питання про надання донорам відповідних пільг та компенсацій.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 239 після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону № 239 у разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові.

Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів.

Відповідно до статті 14 Закону № 239 особа, яка виявила бажання здати кров та (або) її компоненти, зобов’язана не пізніше ніж за три дні до дня медичного обстеження, що проводиться перед даванням крові та (або) її компонентів, повідомити письмовою заявою адміністрацію за місцем роботи чи навчання або командування військової частини, де вона проходить службу, про свій намір пройти таке обстеження і здати кров та (або) її компоненти.

У такій заяві зазначена особа має визначити додатковий день відпочинку, передбачений частинами другою та третьою статті 9 або частинами третьою та четвертою статті 11 Закону № 239.

Зазначена заява не подається у випадках, коли особа, яка виявила бажання здати кров або її компоненти, перебуває, у відпустці, відрядженні, або у разі, коли її кров терміново необхідна для надання невідкладної медичної допомоги хворому, та у випадках, передбачених частиною першою статті 19 Закону № 239.

У зв’язку з відсутністю обов’язку працівника-донора під час щорічної відпустки завчасно подати заяву про наміри пройти медичне обстеження для здачі крові і здати кров, такому працівнику доцільно буде повідомити роботодавця до закінчення щорічної відпустки про факт здачі крові, а роботодавець на підставі такої заяви має видати наказ про продовження щорічної відпустки на два дні у зв’язку з тим, що працівник став донором крові під час перебування в такій відпустці. При цьому, як і в загальному випадку, підставою для забезпечення «донорських» гарантій за місцем роботи є довідка про надання донорам пільг за формою № 435/о (ч. 6 ст. 9 Закону № 239).

У разі якщо працівник став донором крові під час перебування в щорічній відпустці, то йому надаються такі ж «донорські» гарантії, як і при здачі крові в робочий день. Тобто здача крові компенсується працівнику двома оплачуваними неробочими днями (днями відпочинку): один день надається за день медичного обстеження / здачі крові, а другий день є гарантованим додатковим днем відпочинку за донорство крові, про це йдеться мова в листах Міністерства праці та соціальної політики України від 06.04.2011 р. № 76/13/133-11 і від 02.04.2010 р. № 90/13/116-10.

Одночасно повідомляємо, що роз’яснення Управління Держпраці у Миколаївській області не є нормативно-правовим актом, за своєю природою носить інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер і не встановлює правових норм.

Календар бухгал­тера
26.10.20

Звіт про обсяги реалізованих послуг (форма № 1-послуги (квартальна)) за ІІІ квартал 2020 року

Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі (форма № 1-опт (квартальна)) за ІІІ

Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі (форма № 3–торг (квартальна)) за ІІІ квартал

Фінзвітність за ІІІ квартал 2020 року до органів статистики

28.10.20

ЄСВ із зарплати (доходу) за вересень 2020 року (гірничі підприємства)

30.10.20

Авансовий внесок з туристичного збору за жовтень 2020 року

ПДВ за вересень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку