Статті

Ф

ФОП-єдиноподатник змінила адресу: план дій

Офіційна зміна місця проживання для підприємця на ЄП обернеться не тільки новим штампом у паспорті. Ця подія позначиться на його реєстраційних та облікових даних у фіскальному органі. Що робити і куди бігти в цьому випадку, ви дізнаєтеся в цій статті.

Для ФОП наслідки буде мати тільки та зміна місця проживання, яка спричинить реєстрацію за новою і зняття з неї за старою адресою (ст. 6 і 7 Закону № 1382). При цьому, крім процедури, якою відає Державна міграційна служба України (ДМСУ), про зміну адреси кожен громадянин повинен повідомити фіскальний орган. Справа в тому, що дані про місце проживання фізичної особи входять до переліку відомостей, які вносяться до облікової картки платника податків (п. 70.2, п. 70.7 ПКУ).

Якщо ж у разі переїзду громадянський обов’язок зареєструвати місце проживання проігноровано, то юридичних наслідків таке переміщення не спричинить. Простіше кажучи, у підприємницькому житті фізичної особи все залишиться по-старому smiley, і цю статтю вона може вивчити для розширення кругозору. Ті ж, хто вчинив за правилами, далі отримають необхідну і корисну інформацію.

Передання відомостей до Єдиного держреєстру

Перший крок ФОП — повідомити державного реєстратора про зміну адреси місця проживання (якщо ви переїхали в інший населений пункт, то звертаєтеся за старим місцем проживання). Причина: такі відомості містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, а інформація в ньому має бути актуальною (ч. 3 ст. 4 Закону № 755). На жаль, незважаючи на технічний прогрес, автоматично вона від ДМСУ держреєстратору не надійде, а значить, крім ФОП, нею ніхто з ним не поділиться.

В який термін це необхідно зробити? Закон № 755 про це мовчить, але якщо ви законослухняний громадянин та збираєтеся офіційно виконувати обов’язки платника податків за новою адресою, то затягувати не радимо.

Зазначимо: ФОП, які переїхали із зони проведення антитерористичної операції та офіційно змінили адресу місця проживання (тимчасового проживання), можуть звернутися до держреєстратора за новим, а не старим місцем проживання (ст. 4 Закону № 1669).

Можливість внести нові відомості до Єдиного держреєстру в електронній формі Законом № 755 не передбачена (ч. 8 ст. 42 Закону № 755). Тому поки що у ФОП для цього є два старі перевірені способи (ч. 2 ст. 45 Закону № 755):

  • подати особисто необхідні документи, показавши паспорт
  • або надіслати їх рекомендованим листом з описом вкладення.

Від ФОП потрібні:

  • заповнена реєстраційна картка на проведення держреєстрації змін до відомостей про ФОП (форма № 11). Якщо документи надсилаються рекомендованим листом, справжність підпису ФОП засвідчується нотаріально (ч. 2 ст. 8 Закону № 755);
  • документ, що підтверджує сплату адміністративного збору в розмірі 0,02 МЗП (ч. 1 ст. 10 Закону № 755).

Не пізніше наступного робочого дня після надходження документів буде проведено держреєстрацію змін. Далі держреєстратор повідомить про це органи ДФС, статистики та Пенсійного фонду, які повинні надати відомості-відповіді про те, що вони внесли зміни до своїх реєстрів, та про дату, до якої ФОП буде на обліку в ДПІ за старим місцем проживання (ст. 43 Закону № 755). Потім протягом 24 годин (крім вихідних та святкових днів), ФОП видається (надсилається поштовим відправленням) виписка з Єдиного держреєстру.

Фіскальні органи та переїзд ФОП

Незалежно від системи оподаткування всі ФОП прикріплені до певної ДПІ за місцем податкової адреси (вашої цивільної реєстрації). Там вони перебувають на обліку як платники податків та платники ЄСВ.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо у разі зміни податкової адреси вас повинна «обслуговувати» та ж ДПІ, що й раніше, то ви залишитеся в неї на обліку (продовжите подавати звітність, заяви тощо). Такий варіант можливий у двох випадках:
1) місце проживання змінюється в межах однієї і тієї ж «дрібної» адміністративно-територіальної одиниці;
2) одна і та ж ДПІ обслуговує декілька адміністративно-територіальних одиниць (районів міста, області), а переїзд ФОП стався з однієї до іншої.

Зауважимо, що перший випадок «безболісний», а в другому вам доведеться уточнити реквізити для сплати податків, зборів, ЄСВ.

Незалежно від географії переміщення податківцям про це повідомить держреєстратор. Отримавши відомості, фіскали без участі ФОП внесуть нову податкову адресу до Реєстру самозайнятих осіб (для обліку ФОП — платника податків) та до Реєстру страхувальників (для обліку ФОП — платника ЄСВ).

Якщо зміна місця проживання вимагає стати підопічним іншого фіскального органу, то на підставі повідомлення держреєстратора податківці повинні здійснити переведення. Процедури, які далі здійснять податківці стосовно ФОП — платника податків, описані в Порядку № 1588.

Обмін інформацією між податковими органами відбувається в електронному вигляді. Не будемо вдаватися в опис цього процесу, ФОП важливо знати таке. На обліку в ДПІ за попереднім місцем проживання вона перебуватиме до дати закінчення одного місяця після отримання зазначеним контролюючим органом відомостей від держреєстратора (п. 10.5 Порядку № 1588). Очевидно, що протягом місяця мають бути передані дані в нову ДПІ. Разом з тим, в інших нормах Порядку № 1588 строки переведення надано так. Старий орган передає відомості протягом 20 днів після отримання відомостей від держреєстратора (п. 10.7 Порядку № 1588), далі новий орган протягом 2-х робочих днів бере платника податків на облік. Якщо до дати закінчення одного місяця з дати отримання документів (відомостей від старої ДПІ) новий орган не здійснить взяття такого платника на облік, то взяття на облік здійснюється автоматично в день закінчення такого строку (абз. другий п. 10.8 Порядку № 1588).

Вважаємо, що правильно орієнтуватися на місячний строк, а не часові межі, в які податківці повинні встигнути передати справи з однієї ДПІ в іншу. При цьому ніщо не заважає вам тримати руку на пульсі і поцікавитися в новій ДПІ, чи відбулося (не затягнулося) переведення.

Не виключено, що знайомі бухгалтери будуть попереджати, що в разі переходу в іншу ДПІ ви все одно будете «прив’язані» до старої до кінця поточного календарного року. Але це правило адресовано юрособам, стосовно ФОП воно не діє (підтверджує це і роз’яснення в категорії 119.06 ЗІР).

Здавалося б, отримавши відомості про зміну адреси, податківці повинні самостійно внести зміни до Реєстру платників ЄП та Реєстру платників ПДВ щодо єдиноподатника групи 3 зі ставкою 2 %. Але ж ні. Правила вимагають, щоб для цих цілей ФОП персонально надали такі відомості. Як це зробити, читайте далі.

ФОП-єдиноподатникам — особливе запрошення

Для того щоб нова податкова адреса потрапила до Реєстру платників ЄП, ФОП подає у фіскальний орган, в якому перебуває на обліку (стару ДПІ), особисто або поштою заяву (її форма затверджена наказом МФУ від 20.12.2011 р. № 1675, єдина для всіх випадків подання. Зразок заповнення Заяви можна знайти тут). Причому зробити це потрібно незалежно від того, переходить вона на облік в іншу ДПІ чи ні. Строки подання заяви залежать від групи, в якій працює підприємець.

Єдиноподатники груп 1 і 2 подають її не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, в якому змінилася податкова адреса (п. 298.5 ПКУ). Ця дата пов’язана з терміном сплати авансів з ЄП: зі зміною місця проживання (населеного пункту) може змінитися і ставка ЄП. Єдиноподатники групи 3 — разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулася зміна (п. 298.6 ПКУ).

Якщо у ФОП на руках паперове Свідоцтво, то його потрібно здати, а натомість за бажанням отримати витяг з Реєстру платників ЄП з оновленими даними (категорія 107.09 ЗІР).

Зауважимо: форми витягу та запиту на його отримання не затверджені та існують лише у вигляді проекту. Щоправда, податківці стверджують, що можуть видати єдиноподатнику тимчасовий витяг з Реєстру платників (категорія 107.09 ЗІР).

Єдиноподатники групи 3 — платники ПДВ, завітайте на перереєстрацію

Платнику ЄП групи 3 — платнику ПДВ у разі зміни місця проживання доведеться пройти ПДВ-перереєстрацію згідно з розд. IV Положення № 1130. Для цього ФОП протягом 10 робочих днів, наступних за днем, коли змінилися дані, подає додаткову реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» у свою ДПІ (стару ДПІ у разі переходу в інший фіскальний орган).

Якщо у ФОП на руках є паперове Свідоцтво платника ПДВ (видавалося до 01.01.2014 р.) або витяг з Реєстру, то їх доведеться здати разом з наявними копіями, натомість ФОП зможе отримати витяг з Реєстру (п.п.7.4–7.6 Положення № 1130).

Далі в 3-денний строк ФОП перереєстровують (до цього використовують попередні реквізити податкової реєстрації (п. 4.3 Положення № 1130)). Додамо, що дата реєстрації платником ПДВ при цьому не зміниться.

Коли звітувати в нову ДПІ і платити податки та ЄСВ за новими реквізитами

Тепер поговоримо про сплату податків, зборів, ЄСВ та подання звітності, якщо у ФОП змінилася податкова адреса.

1. Зміна адреси відбулася без переміщення в іншу адміністративно-територіальну одиницю і податковий орган. У цьому випадку для ФОП нічого не змінюється, крім того, що у звітності, запитах та інших документах вона вказує нову адресу.

2. Фіскальний орган не змінився, але ФОП переїхала в іншу адміністративно-територіальну одиницю. Тоді єдиноподатник зазначає нову адресу у звітності і сплачує податки за реквізитами, передбаченими для своєї податкової адреси. Як швидко податківці внесуть дані до Реєстру самозайнятих осіб та страхувальників, незрозуміло. Припустимо, що одразу ж після отримання відомостей від держреєстратора. Але все ж радимо в кожному конкретному випадку уточнювати цей момент в ДПІ, а до держреєстратора не бігти у притул до дати сплати податків або ЄСВ.

3. ФОП переїхала в іншу адміністративно-територіальну одиницю і переходить до іншої ДПІ. У цьому разі важливо визначити дату, з якої ФОП стане на облік в ДПІ за новою податковою адресою (див. вище). Чому? За загальним правилом з цього моменту ФОП повинна подавати до неї звітність і відповідно сплачувати податки за новими реквізитами.

Але як не парадоксально, всупереч Порядку № 1588 законодавці встановили для ФОП — єдиноподатників спеціальні правила «останнього періоду». Так, згідно з п. 294.7 ПКУ у разі зміни податкової адреси платника ЄП останнім податковим (звітним) періодом за такою адресою вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву.

Припустимо, у єдиноподатника групи 2 держреєстрація зміни місця проживання сталася 22 жовтня 2015 року, а заяву в ДПІ він подав 9 листопада 2015 року. ЄП за листопад можна заплатити за старими реквізитами, очевидно, що до 20 листопада 2015 року ФОП ще буде на обліку за старим місцем. Але куди платити ЄП за грудень 2015 року? Якщо йти за п. 294.7 ПКУ, то також за старими реквізитами, оскільки останній звітний період — це 2015 рік. Більш того, в стару ДПІ потрібно подати і декларацію єдиноподатника за 2015 рік. Але чи приймуть звітність, в т. ч. електронну, за старим місцем? Чи зарахують авансовий внесок за грудень 2015 року? Зізнаємося, сумніви щодо цього у нас є. Розвіяти їх може тільки звернення в старий податковий орган за індивідуальною податковою консультацією, докладіть зусиль, щоб її отримати. Сказане вище стосується і єдиноподатників групи 3.

Зауважимо, що п. 294.7 ПКУ — це норма з єдиноподатного розділу, тому можна зробити висновок, що спецправила стосуються тільки сплати і звітності з ЄП. Щодо інших податків і зборів: ПДВ, ПДФО та військового збору за працівників тощо — діє загальне правило: платимо і звітуємо по-новому після взяття на облік у новій ДПІ.

Що стосується звітності з ЄСВ за себе і за працівників, то тут працює норма п. 7 розд. III Порядку № 435. Якщо страхувальник у звітному періоді переїжджає на територію обслуговування іншої податкової, то звітність за цей період (з першого до останнього календарного числа) подається за новим місцем взяття на облік. Платити ЄСВ також потрібно за новим місцем обліку. Якщо ДПІ не змінюється, але змінюється адміністративний район, то уточніть рахунки для сплати ЄСВ.

Інші обов’язки

Книга обліку доходів/доходів і витрат Про те, що Книга обліку має бути зареєстрована в ДПІ за основним місцем обліку, а також про те, як її вести, вам розкажуть порядки, затверджені наказом № 579. Однак, як діяти у разі зміни податкової адреси, в них ні слова. На наш погляд, нічого робити не потрібно. Пояснимо чому. Мета реєстрації Книги — ідентифікувати певну Книгу обліку, щоб ФОП не могла робити в ній підміну сторінок тощо. У паперовій Книзі обліку це досягається шляхом проставляння штампів на кріпленні шнурівки тощо, в електронній — програмними засобами. Далі Книга залишається у розпорядженні єдиноподатника, а інформація з неї переноситься до декларації, яка і надається податківцям.

Водночас фіскали вважають, що єдиноподатнику потрібно завести і зареєструвати нову Книгу обліку, якщо зміна адреси приводить до переходу в нову ДПІ (роз’яснення в категорії 107.07 ЗІР).

РРО та КОРО Єдиноподатники групи 3, обсяг доходу яких починаючи з 01.01.2015 р. перевищив 1 млн грн, під час розрахунків готівкою, а також банківськими картками повинні використовувати РРО. Касовий апарат і КОРО на нього реєструють в податковому органі за місцем основного обліку ФОП. Про їх перереєстрацію в разі зміни місця проживання та ДПІ у Порядку реєстрації РРО та Порядку реєстрації КОРО прямо не сказано. Але перереєструвати РРО і КОРО потрібно (лист Міндоходів від 08.01.2014 р. № 55/7/99-99-18-02-03-17). Для цього в нову ДПІ протягом 5 робочих днів після взяття на облік подають:

  • заяву про реєстрацію РРО за формою № 1-РРО з позначкою у полі «Перереєстрація» із зазначенням причини (наприклад, «Зміна місцезнаходження»);
  • реєстраційне посвідчення за формою № 3-РРО;
  • за необхідності довідку про опломбування РРО.

У результаті ФОП отримує нове реєстраційне посвідчення. При цьому дата реєстрації РРО та дата початку обліку в податковому органі за адресою господарської одиниці не змінюються, залишається і фіскальний номер РРО. За тим же алгоритмом перереєстровують КОРО.

Трудові договори з працівниками Для дотримання формальностей ФОП може скоригувати свою адресу в примірниках трудових договорів, але з цим можна і почекати аж до звільнення працівників. Це стосується як договорів, укладених після 01.01.2015 р., так і старих, які були зареєстровані в центрі зайнятості.

Як бачите, в даний час зміна місця проживання у будь-якому випадку вимагатиме від ФОП на єдиному податку візиту до держреєстратора та у фіскальний орган. Водночас якщо зі зміною податкової адреси доведеться перейти в іншу ДПІ, то ця процедура відбудеться в режимі «єдиного вікна» без участі єдиноподатника.

Ірина Шевчук, консультант

Використані документи

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Закон № 755 — Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

Закон № 1382 — Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 р. № 1382-IV.

Закон № 1669 — Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 р. № 1669-VII.

Положення № 1130 — Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом МФУ від 14.11.2014 р. № 1130.

Порядок № 1588 — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом МФУ від 09.12.2011 р. № 1588.

Наказ № 579 — наказ МФУ «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення» від 19.06.2015 р. № 579.

Порядок реєстрації РРО — Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Міндоходів від 28.08.2013 р. № 417.

Порядок реєстрації КОРО — Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Міндоходів від 28.08.2013 р. № 417.

Порядок № 435 — Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом МФУ від 14.04.2015 р. № 435.

Календар бухгал­тера
Завтра

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за березень 2021 року

Довідка про використані РК за березень 2021 року

Фінансова та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

19.04.21

ЄСВ «за себе» за І квартал 2021 року (ФОП)

20.04.21

Авансовий внесок з ЄП за квітень 2021 року (єдинники групи 2)

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку