Статті

«

«НОВИЙ БЮДЖЕТНИЙ ОБЛІК»:
Придбаваємо телевізор за благодійні кошти з «минулого»

У минулому році від батьків нашої школи отримали благодійні внески на рахунок, але не встигли їх використати. У цьому році вирішили придбати телевізор для першого класу. Як показати в обліку?

01 лютого, 2024

Ольга Сусла, експертка газети

Безготівкова допомога Благодійну допомогу найчастіше надають у натуральній формі під запит набувача та/або на розсуд надавача. Та якщо бюджетна установа — набувач має різних спонсорів в особах батьків учнів, то доволі зручно збирати кошти, акумулюючи їх на картці або в гаманці представника батьківського комітету для подальшого використання на заплановані чи незаплановані цілі. Але є ще спосіб допомогти власним дітям, а заодно і школі — перерахувати батьківські внески на рахунок установи, яка за згодою благодійників придбає те, що потребує заклад.

Загалом, благодійник може надати кошти готівкою в касу (якщо вона, звісно, в установі є) або перерахувати їх на казначейський рахунок, спеціально відкритий установою для зазначеної мети. У разі надходження в касу слід оформити прибутковий касовий ордер (Положення № 148) та видати квитанцію благодійнику із зазначенням підстави (придбання меблів, канцтоварів, госптоварів тощо), після чого зарахувати кошти на спецрахунок установи, відкритий в органах Казначейства.

Якщо благодійник перераховує кошти на спецрахунок у банківській установі самостійно, то він має оформити платіжну інструкцію на переказ готівки, зазначивши призначення платежу, та отримати квитанцію про здійснення операції або інший документ, що підтверджує внесення готівки у відповідній платіжній системі (Інструкція № 103). А якщо це безготівковий переказ коштів, то кошти перераховуються аналогічним способом.

Мета використання Нормативні акти, які дозволяють установам певних сфер діяльності отримувати благодійні внески, — Порядок № 1222 та Закон про благодійність. Згідно з Порядком № 1222 пощастило з правом одержувати добровільні внески бюджетним установам і закладам освітиохорони здоров’ясоціального захистукультуринаукиспорту та фізичного виховання, а ось щодо допомоги тим же територіальним громадам (місцевому самоврядуванню) слід керуватися п. 2 ст. 3 Закону про благодійність.

Благодійні внески у грошовій формі бюджетники отримують доволі часто, але обов’язковою умовою при цьому є цільова спрямованість коштів, яку визначає благодійник зазвичай у договорі. Навряд батьки будуть укладати договір зі школою, але написати принаймні заяву про мету перерахування коштів не буде зайвим, якщо це все-таки ініціатива благодійника, а якщо ні — тоді є інший вихід.

Усе той же Порядок № 1222 дозволяє бюджетним установам і закладам освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання самостійно визначати мету використання отриманих коштів, але за певних умов. Якщо благодійник не визначив конкретної мети, то ця місія покладається на керівника установи відповідно до першочергових потреб, пов’язаних тільки з основною діяльністю закладу (наприклад, закупівля обладнання, ремонт приміщень чи придбання меблів). Надходження коштів супроводжується внесенням змін до кошторису бюджетної установи.

Бухоблік Благодійні надходження в бухобліку відображають як дохід від необмінної операції. Щодо операції з отримання спонсорських, благодійних внесків та іншої гуманітарної допомоги в п. 5.7 Типової кореспонденції є проводка, яка вказує, що під час надходження готівкою в касу або на реєстраційний рахунок коштів (активів) одночасно отримуємо дохід: Дт 2211221223112313 — Кт 7511 (п. 3.4 розд. II НС 124 «Доходи»).

Витрачання спонсорських внесків являє собою звичайне перерахування коштів за отриманий товар, виконану роботу чи надану послугу: Дт 2117641562112113 — Кт 2211221223112313. Але основне непорозуміння виникає під час списання придбаних благодійних активів — це вибір рахунку витрат. І тут варто запам’ятати головне: ми не ототожнюємо джерело надходження з метою витрачання, тобто обираємо рахунок залежно від сутності операції, а для благодійної допомоги, як уже було зазначено вище, це операціїпов’язані з основною діяльністю, а значить, використовуємо субрахунок 8013.

Та з огляду на умови нашого запитання, варто зупинитися на минулорічних благодійних внесках, які витрачають у поточному періоді. Нюанс полягає в тому, що наприкінці року дохід за спецфондом за субрахунком 7511 «Доходи за необмінними операціями» вже було «закрито» на фінансовий результат виконання кошторису, тобто субрахунок 5512 у нашому прикладі, як того вимагає п. 6.1 Типової кореспонденції. Якщо плануємо придбавати необоротні активи, то в поточному році невикористані благодійні кошти за спецфондом слід капіталізувати, для чого варто скоригувати фінансовий результат на відповідну суму. Здійснити таку операцію можемо, застосувавши субрахунок 5411 «Цільове фінансування». У такий спосіб збільшимо внесений капітал на первісну вартість придбаного активу.

Розглянемо приклад, щоб докладніше розібратися з минулорічними благодійними коштами.

Приклад. Батьки учнів першого класу у грудні 2023 року перерахували благодійні кошти на спеціальний рахунок у банку в сумі 21 000,00 грн на придбання телевізора, про що було зазначено в заяві. Батьки отримали платіжні інструкції про перерахування благодійних внесків. У січні 2024 року школа придбала телевізор на зазначену суму та відразу ввела в експлуатацію.

Бухоблік придбання телевізора за минулорічні благодійні кошти

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Меморіальний ордер

дебет

кредит

1. Отримано благодійні кошти на спеціальний реєстраційний рахунок у 2023 році

2313

7511

21 000,00

№ 3 та № 14

2. Віднесено на фінансовий результат отримані й невикористані кошти в кінці 2023 року

7511

5512

21 000,00

№ 14

3. Скориговано фінрезультат виконання кошторису у 2024 році

5512

5411

21 000,00

№ 17

4. Оприбутковано телевізор

1311

6211

21 000,00

№ 6

5. Перераховано кошти постачальнику за телевізор

6211

2313

21 000,00

№ 3 та № 6

6. Введено телевізор в експлуатацію

1014

1311

21 000,00

№ 17

7. Водночас збільшено внесений капітал

5411

5111

21 000,00

№ 17

Щодо документування У листі МФУ від 27.04.2022 № 41020-06-5/8479 зазначено нормативно-правові акти, яких мають дотримуватися, зокрема, суб’єкти державного сектору стосовно обліку благодійної та гуманітарної допомоги. У листі згадано Закон про благодійність, Закон про гумдопомогуЗакон про бухоблік, НС 124 «Доходи», Порядок № 419 тощо.

Звертаємо увагу, що постанова № 202, згідно з якою в умовах воєнного стану не поширювалися встановлені законодавством вимоги щодо отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги від юридичних і фізичних осіб — резидентів і нерезидентів, утратила чинність згідно з постановою № 953. Тож вести облік надходження благодійної допомоги — обов’язок бюджетної установи.

Оприбуткування як рухомого, так і нерухомого майна, що надійшло до бюджетної установи як благодійна (гуманітарна) допомога, супроводжується поданням до Казначейства довідки про надходження в натуральній формі до кінця звітного місяця. Необхідно також унести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями. Та з огляду на саму назву довідки про надходження в натуральній формі та фіксацію Казначейством факту надходження благодійних коштів, призначенням яких є придбання активів, складати такий документ не треба, якщо предметом дарування є грошові кошти.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку