Статьи

«

«НОВИЙ БЮДЖЕТНИЙ ОБЛІК»:
Заміна акумулятора мобільного телефона

Вийшов з ладу акумулятор мобільного телефона. Плануємо придбати новий. Чи можна вважати заміну поліпшенням через збільшення часу тримання заряду? І що робити із зіпсованим акумулятором?

05 июня, 2024

Павло Зозуля, експерт газети

Вид робіт Під час експлуатації мобільного телефона може вийти з ладу його складова частина, наприклад акумуляторна батарея, яка забезпечує роботу пристрою.

Заміну акумулятора на новий у бухобліку треба відобразити як проведення ремонту. Чому не поліпшення, пояснимо. На перший погляд здається, що заміна акумуляторної батареї дійсно приводить до довшого тримання заряду, а відповідно, збільшується продуктивність. Але в такому разі, напевне, порівнюють час роботи телефона за останній час, коли батарея вже «сідала», що неправильно, адже вид робіт визначають, відштовхуючись від початкових показників, про що, власне, зазначено в НС 121 «Основні засоби».

НАГАДАЄМО. Витрати на поліпшення об’єкта основних засобів збільшують його первісну вартість протягом усього строку використання, якщо є імовірність отримання суб’єктом державного сектору майбутніх економічних вигід, що перевищують первісно оцінений рівень його продуктивності, та/або збільшення потенціалу корисності цього об’єкта (п. 1 розд. III НС 121 «Основні засоби»).

А от якщо дійсно встановлення нової акумуляторної батареї приведе до збільшення потенціалу корисності чи зростання економічних вигід, дозволить установі отримувати більше доходів та/або краще виконувати роботу, то вже можна визначати вид робіт як поліпшення та збільшувати відповідно вартість об’єкта основних засобів.

Діагностика Та як установити, що причина саме в акумуляторі? Звичайно, за допомогою діагностики, адже навіть поточний ремонт має бути обґрунтованим. Тож складаємо дефектний акт комісійно за участю компетентного спеціаліста. Зауважимо, що призначенням дефектного акта є саме визначення обсягів та характеру робіт, які слід спланувати. Якщо установа такого спеціаліста не має, то краще звернутися до сервісного центру, де допоможуть установити причину незадовільної роботи телефона.

Відмітимо, що самостійна заміна акумулятора може призвести до пошкодження материнської плати, шлейфу дисплея та інших електронних компонентів пристрою. Якщо треба замінити батарею мобільного телефона, то найкраще звернутися до досвідчених спеціалістів.

Бухоблік Витрати на проведення ремонту основного засобу чи іншого необоротного матеріального активу (поточного й капітального) визнають витратами звітного періоду, у якому вони були здійснені (субрахунок 8013 або 8113). А придбаний для заміни акумулятор спочатку оприбутковують у складі запасних частин на субрахунку 1515 «Запасні частини», а потім, після встановлення на мобільний телефон, списують на витрати.

Якщо сервісний центр замінює акумуляторну батарею з використанням власного матеріалу, тоді в обліку не треба показувати оприбуткування запчастини, адже підрядник зазвичай виставляє один рахунок, де враховано вартість робіт і вартість батареї.

Розглянемо приклади бухобліку заміни у двох випадках.

Приклад 1. Бюджетна установа (неплатник ПДВ) здійснює поточний ремонт мобільного телефона, а саме заміну акумулятора. Для цього придбали акумулятор за ціною 1 000,00 грн. Заміну здійснив сервісний центр, оплатили за рахунок асигнувань загального фонду в сумі 500,00 грн.

Таблиця 1. Бухоблік придбання акумуляторної батареї установою та заміни сервісним центром

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Меморіальний ордер

дебет

кредит

1. Отримано кошти за загальним фондом

2313

7011

1 500,00

№ 2

2. Оприбутковано акумуляторну батарею

1515

6211

1 000,00

№ 6

3. Перераховано кошти постачальнику

6211

2313

1 000,00

№ 3 та № 6

4. Перераховано кошти сервісному центру

8013

2313

500,00

№ 2

5. Списано акумуляторну батарею за фактом установлення

8013

1515

1 000,00

№ 13

Приклад 2. Бюджетна установа (неплатник ПДВ) здійснює поточний ремонт мобільного телефона, а саме заміну акумулятора. Для цього за кошти спецфонду згідно з актом виконаних робіт було оплачено заміну з урахуванням вартості акумуляторної батареї в сумі 1 500,00 грн.

Таблиця 2. Бухоблік оплати послуги із заміни акумуляторної батареї сервісним центром

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Меморіальний ордер

дебет

кредит

1. Отримано кошти за спецфондом

2313

7111

1 500,00

№ 3 та № 14

2. Нараховано зобов’язання

8013

6211

1 500,00

№ 6

3. Перераховано кошти сервісному центру

6211

2313

1 500,00

№ 3 та № 6

Замінити акумуляторну батарею можна й господарським способом, тобто без участі підрядника. У такому випадку відображаємо оприбуткування батареї та списання її після встановлення. Витрат на оплату послуг із заміни не буде.

Утилізація Акумуляторну батарею, яка вийшла з ладу, під час ремонту не списують, оскільки окремо в обліку вона не значилася, а, найімовірніше, була придбана разом із телефоном.

Акумуляторні батареї, які встановлюють на мобільні телефони, зазвичай є літій-іонними, тобто такими, які містять небезпечний компонент (код С22), згідно з Переліком небезпечних компонентів відходів № 1102. Відповідно, такі батареї мають бути передані спеціалізованому підприємству для подальшого перероблення. Якщо ця операція потребує додаткових витрат, то їх відображають в обліку за субрахунками 8013, 8113.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи