Журнали

Професійний бухгалтер 16 липня, 2018
26
Р

Розрахунки коригування до податкових накладних: фіскали складають пазли із власних роз’яснень

(коментар до листа ДФСУ від 22.06.2018 р. № 18983/7/99-99-15-03-02-17)

-A
A+

Останнім часом скласти РК до ПН — це справжнє випробування для нервової системи бухгалтера. Інколи доводиться по декілька разів відправляти до ЄРПН різні «версії» РК, сподіваючись нарешті задовольнити неписані вимоги фіскалів та отримати від них бажане повідомлення про реєстрацію. І все це через відсутність єдиної збірки правил, якими можна користуватись. Все, на що можуть спертися платники ПДВ, — окремі роз’яснення фіскалів у ЗІР, а також інформація, що міститься у ІПК. Певно, й самі контролери заплутались у власних консультаціях, тому вирішили зробити спробу їх узагальнити. Плодом цієї спроби і став лист, що коментується. У ньому головні фіскали країни надають настанови молодшим товаришам, у якому руслі їм слід консультувати платників податків. Без удаваної скромності зазначимо, що ми завжди тримали своїх читачів у курсі подій. При цьому ми не тільки повідомляли про останні новини від податківців, а й надавали свої коментарі та поради. Не будемо порушувати цю добру традицію і зараз. Отже, подивимося, що наразі роз’яснюють контролери.

Загальні положення Захоплюючись цитуванням заїжджених норм ПКУ та Порядку № 13071,податківці чи то випадково, чи то навмисно іноді «упускають» суттєві моменти, а інколи «розбавляють» законодавчі норми власними думками так, що вимальовується цікава фіскальна картина.

Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом МФУ від 31.12.2015 № 1307.

Насамперед нам впало в око, що фіскали, посилаючись на п. 21 Порядку № 1307, нагадують, що порядок складання та реєстрації РК у ЄРПН, включаючи і строки такої реєстрації (!), аналогічний порядку, передбаченому для ПН. Дивно, що податківці геть забули про маленький, але суттєвий виняток: зміни, внесені з 01.01.2018 р. до п. 201.10 ПКУ, передбачають окремі строки для реєстрації «зменшуючих» РК. Наразі такі РК покупець має зареєструвати у ЄРПН протягом 15 к. дн. з дня отримання від продавця. Тож вбачається, що податківці продовжують «гнути свою лінію» щодо доцільності реєстрації «зменшуючих» РК у загальновстановлені строки (категорія 101.15 ЗІР ).

Крім того, у листі фіскали ще раз нагадали свою давню (але жодним чином не узгоджену з нормами ПКУ) позицію стосовно того, що вони проти реєстрації у ЄРПН РК до ПН, з дати складання якої минуло більше 1095 к. дн. Про цей «біль» платників ПДВ ми вже «плакали» у матеріалі «Коригування “старих” податкових накладних: чи є критичним сплив 1095 днів» // «ПБ», № 42/2017, с. 11. Отже, хоча фіскали і звертались до Мінфіну за порадою з цього питання, схоже, ніхто не відгукнувся. Тож маємо те, що маємо...

Також у загальних положеннях листа перелічені сім прийнятних причин коригування, які можуть бути зазначені у РК: «Повернення товару або авансових платежів», «Зміна кількості», «Зміна ціни», «Зміна номенклатури», «Усунення неоднозначностей», «Зменшення обсягу при нульовій кількості», «Зменшення кількості при нульовому обсягу».

Зауважимо: у категорії 101.16 ЗІР податківці пропонують ще й восьму причину коригування: «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ». Проте у листі, що коментується, про це ані слова .

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Причина коригування вказується в гр. 2 РК без лапок та інших додаткових розділових знаків. Це важливо, адже іноді навіть зайвий пробіл між словами може стати на заваді реєстрації РК.

Зміна показників ПН Наступний розділ листа, що коментується, присвячений практичним нюансам складання РК у певних життєвих ситуаціях. Все, про що говорять тут фіскали, ми вже висвітлювали слідами їх консультацій у матеріалі: «Реєстрація розрахунку коригування: “моя попытка № 5”» // «ПБ», № 14/2018, с. 5, а також наводили приклади заповнення РК у різноманітних випадках. З огляду на те, що інформація не втрачає своєї актуальності, а також на те, що платники податків стикаються з необхідністю складання таких РК ледь не щодня, підсумуємо останні настанови фіскалів у таблиці.

Правила складання РК

Ситуація

Причина коригування
(гр. 2 РК)

Особливості складання розд. Б
табличної частини РК

Примітки редакції

Повне повернення суми передоплати або поставлених товарів

«Повернення товару або авансових платежів»

  • у гр. 1 вказуємо номер рядка ПН, який коригується;
  • коригування проводимо у гр. 7 та 13 РК, а саме мінусуємо, відповідно, показники кількості та обсягу постачання, що зазначені у рядку ПН, який «анулюється» (з урахуванням раніше проведених коригувань);
  • у гр. 8 РК вказуємо ціну, зазначену у гр. 7 ПН (з урахуванням раніше проведених коригувань);
  • гр. 9 та 10 не заповнюємо;
  • у гр. 3, 4.1 – 4.3, 5, 6, 11 та 12 дублюємо показники, зазначені у відповідному рядку ПН
  • РК складається на дату повернення коштів (товарів);
  • РК складається, коли необхідно «обнулити» (а не змінити!) відповідний рядок ПН.

ПОРАДА. Такий РК можна використовувати й для «анулювання» помилкової ПН.

Повернення частини суми передоплати або поставлених товарів у зв’язку зі зміною кількості (без зміни ціни)

«Зміна кількості» (зазначається у кожному рядку РК)

Першим рядком «обнуляємо» рядок ПН, який коригується. При цьому гр. 1, 3 – 13 РК заповнюємо у тому ж порядку, який ми навели вище (для РК з причиною «Повернення товару або авансових платежів»).

Другим рядком додаємо правильні показники у такому порядку:

  • у гр. 1 вказуємо новий черговий номер рядка, якого не було в ПН, яка коригується;
  • значення гр. 3 – 6, 8, 11, 12 відповідають значенням гр. 2 – 5, 7, 8, 9 рядка ПН, який коригується;
  • у гр. 7 та 13 вказуємо нові (правильні) значення кількості та обсягу постачання;
  • гр. 9, 10 не заповнюємо
  • РК складається на дату повернення коштів (товарів);
  • кожному рядку ПН, який коригується, відповідають два рядки РК: перший рядок «обнуляє» хибний рядок ПН, а у другому («парному» йому) рядку, зазначаються правильні показники;
  • одним РК можна внести зміни до кількох рядків ПН, за умови, що застосовується одна причина коригування, і в такому випадку у РК має бути відповідна кількість «пар» рядків

Повернення частини суми передоплати або поставлених товарів у зв’язку зі зміною ціни (без зміни кількості)

«Зміна ціни» (зазначається у кожному рядку РК)

Складається аналогічно РК з причиною коригування «Зміна кількості», але з тією відмінністю, що в обох рядках РК гр. 7 та 8 не заповнюють, проте заповнюють гр. 9 та 10 таким чином:

  • у першому рядку РК у гр. 9 мінусуємо значення гр. 7 рядка ПН, який коригується (з урахуванням раніше проведених коригувань);
  • у другому рядку РК у гр. 9 вказуємо нову (правильну) ціну;
  • в обох рядках РК у гр. 10 вказуємо значення гр. 6 рядка ПН, який коригується (з урахуванням раніше проведених коригувань)

Зміна номенклатури у межах отриманого авансу; зміна ціни на частину товару; одночасна зміна кількості та ціни

«Зміна номенклатури» (зазначається у кожному рядку РК)

Першим рядком «обнуляємо» рядок ПН, який коригується. При цьому гр. 1, 3 – 13 РК заповнюємо у тому ж порядку, який ми навели вище (для РК з причиною «Повернення товару або авансових платежів»).

Додавання однієї або декількох нових (змінених) товарних позицій (номенклатури) здійснюється в окремих рядках РК, яким присвоюються нові порядкові номери, яких не було в ПН.

У жодному з рядків РК гр. 9 та 10 не заповнюються

  • РК на зміну номенклатури в межах отриманого авансу складається на дату постачання товарів (послуг);
  • одним РК можна змінити номенклатуру декількох рядків ПН

Помилки попередніх РК Контролери також присвятили окремий розділ листа, що коментується, порядку виправлення помилок або неоднозначностей, які спричинили раніше складені РК. Фіскали нагадали, що для таких цілей використовують РК з такими причинами коригувань: «Усунення неоднозначностей», «Зменшення обсягу при нульовій кількості», «Зменшення кількості при нульовому обсягу». Ми нещодавно також розглядали випадки, коли доцільно складати такі РК, а також детально зупинялись на особливостях їх заповнення у статті «Розрахунки коригування з незрозумілими причинами: спроба порозумітися» // «ПБ», № 20/2018, с. 9. Фіскали ж у листі не додали нічого нового, проте трішки заплутали ситуацію.

Нам не дуже зрозуміле наполягання податківців на тому, що РК з такими типами причин повинні містити два рядки: перший — той, що «обнуляє» помилковий рядок ПН, та другий — той, що додає правильні показники. Дивіться самі: РК з причинами коригування «Зменшення обсягу при нульовій кількості» та «Зменшення кількості при нульовому обсягу» взагалі покликані лише сторнувати хибні рядки ПН, отже, матимуть лише один рядок. До речі, наприкінці листа контролери, на диво, й самі доходять цього висновку. Що ж стосується РК з причиною «Усунення неоднозначностей», то коректніше було б сказати, що він може мати як мінімум два рядки (а не одну «пару» рядків!). Адже бувають випадки, коли для усунення неоднозначностей необхідно замість одного «хибного» рядка додати два чи більше «правильних». Наприклад, якщо за одним номером рядка ПН обліковуються дві та більше товарних позицій, для виправлення ситуації «пари» рядків явно замало.

ВАЖЛИВО! При виправленні помилок, які виникли при реєстрації в ЄРПН попередніх РК, податківці дозволяють одним РК вносити зміни лише до одного рядка ПН. Тож скільки помилкових (неоднозначних) рядків містить ПН, стільки РК до неї і необхідно скласти.

Помилки у заголовній частині ПН Наприкінці листа фіскали зазначають, що, як і раніше, помилки, допущені у заголовній частині ПН, виправляються шляхом складання РК, у якому в заголовній частині зазначаються виправлені дані, а таблична частина, включаючи і гр. 2 «Причина коригування», не заповнюється.

Звичайно ж, це не стосується помилок у даті складання ПН та її порядковому номері, адже такі помилки виправленню не підлягають (абз. 6 п. 21 Порядку № 1307). Крім того, у категорії 101.16 ЗІР податківці нагадують, що й помилку, допущену в ІПН2, так легко не виправити. Для виправлення таких помилок необхідно «обнулити» помилкову ПН та скласти нову.

Індивідуальний податковий номер.

І наостанок Як не намагались податківці, а все узагальнити не змогли. «За бортом» залишились правила складання РК до зведених, помилкових ПН, а також ПН, складених за щоденним підсумком операцій, тощо. Але ж ми ж вже встигли вас повідомити про останні віяння з «життя» РК у матеріалі «Розрахунок коригування у «цікавих» ситуаціях: огляд ЗІР» // «ПБ», № 25/2018, с. 32.

Світлана Куртенок, бухгалтер-експерт

№ 26, 2018  (с. 5)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку