Журнали

Платник єдиного податку 19 грудня, 2016
47-48
Щ

Що робити ФОП-єдиннику, якщо на його особистому картковому рахунку виявилася виручка

mail ФОП — єдиноподатник групи 2 побажав отримати оплату від покупця за безготівковим розрахунком. Продавець запропонував перерахувати або внести готівкові кошти на його картку (карт­рахунок), проте помилково дав реквізити особистої картки (непідприємницького) рахунку.
Чи вважати такі суми виручкою ФОП і як відобразити їх у Книзі обліку доходів?

-A
A+

Почнемо з того, що будь-яка ФОП повин­на відокремлювати особисті і підприємницькі банківські рахунки, хоча б тому, що цивільні та підприємницькі доходи оподатковуються за різними правилами.

У цих рахунків і різний статус для цілей банківського обслуговування. Наприклад, банки зобов’язані повідомляти фіскалам про відкриття рахунків ФОП, для цивільних рахунків це не передбачено (на практиці деякі банки повідомляють податківців про будь-які рахунки, якщо фізособа повідомило, що є ФОП). На цьому зробив акцент і Нацбанк. Так, згідно з п. 7.7 Інструкції № 4921  забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності.

Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492.

Однак на практиці банки ретельно не відслідковують походження коштів на особистих рахунках і не перешкоджають надходженню на них коштів, у т.ч. у вигляді виручки. Санкції саме за порушення п. 7.7 Інструкції № 492 не передбачені ні для банків, ні для власників рахунків. Якщо банк не ідентифікує такий платіж як підприємницький (що і відбувається в більшості випадків), то автоматично зарахує платіж, якщо, звичайно, не відстежить «відмивання» доходів або порушення законодавства.

НАГАДАЄМО! Фіскали вважають власні кошти, внесені ФОП-єдинником на підприємницький рахунок, його доходом (роз’яснення в категорії 107.04 ЗІР). У той же час є лояльніші консультації, де податківці «чіпляються» тільки до внесених готівкових коштів, неоприбуткованих за даними Книги обліку доходів (УПК № 11832).

Узагальнююча податкова консультація щодо порядку визначення складу доходів суб’єктів господарювання — фізичних осіб — платників єдиного податку, затверджена наказом ДПСУ від 24.12.2012 р. № 1183.

Настійно рекомендуємо надалі уникати таких ситуацій. Але якщо вже так сталося, давайте шукати вихід. Щоб жодним чином не забруднити свою репутацію використанням особистого рахунку, ФОП має застосувати один з таких способів:

  1. повернути кошти покупцеві і попросити його зарахувати гроші на правильний (підприємницький) рахунок;
  2. зняти гроші з особистої картки і зараху­вати кошти на підприємницький рахунок від імені покупця через касу банку.

Якщо з тих чи інших причин вам ці варіан­ти не сподобалися і ви прийняли рішення залишити все як є, то знайте, що оподаткування коштів, отриманих на особистий рахунок, — на сумлінні платника податків (власника рахун­ку)

Якщо закрити очі на технічний нюанс, то очевидно, що ФОП — єдинник групи 2 отримав виручку, яку потрібно відобразити в КОД. Ви знаєте, що в ній окремо наводять дані про суми готівкової та безготівкової виручки. До якого виду віднести надходження у вашому випадку?

Відображати такий дохід як безготівкову допомогу не можна. У тих же фіскалів може виникнути запитання: звідки ж вона взялася, якщо за даними банківської виписки такі суми не проходили?

ВАЖЛИВО! Сума безготівкової виручки повинна відповідати даним банківської виписки з підприємницького рахунку.

Таке надходження слід розглядати як розрахунок готівкою. Для ФОП не встановлені суворі правила касової дисципліни згідно з Положенням № 6373, тому якщо покупець не передав ФОП гроші в руки порушення складно побачити. Головне — відобразити такий дохід своєчасно і в повному обсязі. На дату надходження коштів ФОП зобов’язана видати покупцеві довільний розрахунковий документ, що застосовується нею при розрахунках готівкою (квитанцію про оплату, товарний чек тощо). У КОД ці кошти на дату надходження будуть проведені як готівкова виручка. В такому випадку виручка буде оприбуткована своєчасно і в повному обсязі, тому приводу накласти на ФОП штраф за неоприбуткування коштів (в п’ятикратному розмірі!) не буде.

Положення про ведення касових операцій у націо­нальній валюті в Україні, затверджене постановою ­Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

ДО ВІДОМА. Якщо згодом ФОП перекаже кошти з особистої картки на свій підприємницький рахунок або зніме готівку з особистої картки з метою внесення на підприємницький рахунок, то повторно включати такі суми до доходів не потрібно. «Зелене світло» тут дає УПК № 1183 — підприємець зараховує на рахунок кошти, які вже були включені до виручки за даними КОД.

Оксана Хмелевська, бухгалтер-експерт

№ 47-48, 2016  (с. 27)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку