Журнали

Платник єдиного податку 29 січня, 2018
4
«

«Я не сказала "так"..., ви не сказали "ні"»: Мінсоцполітики і Держпраці висловилися про включення індексації в МЗП

(коментар до листів Мінсоцполітики від 10.01.2018 р. № 27/0/101-18 та Держпраці від 29.12.2017 р. № 12290/4/4.3-дп-17)

-A
A+

У 2018 році продовжує діяти правило, установлене ч. 1 ст. 31 Закону про оплату праці1. Воно звучить так: якщо нарахована зарплата працівника за повністю виконану норму праці у відповідному місяці менша від мінімальної зарплати (МЗП), то здійснюють доплату до МЗП. З 01.01.2018 р. МЗП становить 3723,00 грн.

Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР.

ВАЖЛИВО! Якщо працівник зайнятий на умовах неповного робочого часу, а також якщо працівник не виконав у повному обсязі місячну (годинну) норму праці, МЗП виплачується пропорційно виконаній нормі праці (ч. 5 ст. 31 Закону про оплату праці).

Але в підвішеному стані залишалося питання із включенням/невключенням сум індексації зарплати до МЗП. Чому? З цією виплатою із самого початку виникли непорозуміння. Спочатку фахівці Мінсоцполітики в усних роз’ясненнях наполягали на тому, що індексацію слід було нараховувати «зверху» МЗП. Такі висновки були зроблені виходячи з того, що ця виплата безпосередньо не пов’язана з виконанням норми праці. Згодом з’явилися численні письмові роз’яснення Мінсоцполітики2, де вказувалося, що індексацію слід ураховувати «всередині» МЗП. Аргумент такий: індексація не вказана серед «виняткових» виплат (наведених в ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці), які виплачують «зверху» МЗП.

На цьому справа вщухла, і роботодавці враховували індексацію «всередині» МЗП. Але всередині літа цим питанням зацікавилася Федерація профспілок України, яка в листі від 27.07.2017 р. № 05/01-27/825 назвала позицію Мінсоцполітики грубим порушенням законодавства про оплату праці та вказала на необхідність відкликання листа цього відомства від 13.02.2017 р. № 317/0/101-17/282. У результаті Мінсоцполітики листом від 07.09.2017 р. № 2341/0/101-17 відкликало (визнало таким, що «втратив чинність») свій лист.

Як тільки почалася ця історія, редакція нашої газети попросила читачів не робити поспішних висновків3. По-перше, Закон про оплату праці залишився незмінним, а по-друге, відкликання одного з безлічі листів далеко не завжди означає зміну позиції — Мінсоцполітики в усних консультаціях продовжувало наполягати, що індексацію слід ураховувати в МЗП (та й листа Мінсоцполітики, де б зазначалося, що індексацію потрібно нараховувати «зверху» МЗП, не було).

І ось нарешті з цього питання висловилося не лише Мінсоцполітики, а й Держпраці — орган, уповноважений перевіряти правильність нарахування зарплати. Обом відомствам було поставлено запитання про долю індексації в МЗП. Відповіді — у листах, що коментуються.

Чіткої відповіді не дав ніхто! Але з логіки викладеного можна зробити висновок, що індексацію потрібно включати до МЗП.

По-перше, відомства відсилають до тієї самої ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці, що містить перелік «виняткових» виплат, які виплачують «зверху» МЗП. Зверніть увагу, що індексації в цьому переліку немає.

По-друге, у роз’ясненнях немає вказівки на те, що індексацію слід виплачувати «зверху» МЗП.

Отже, доходимо висновку: індексацію, як і раніше, слід ураховувати «всередині» МЗП (як поточну, так і фіксовану).

Тут можна було б поставити крапку, але скажемо дещо про інші виплати, які не вказані в ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці, але повинні виплачуватися «зверху» МЗП. Ідеться про виплати за невідпрацьований час: відпускні, лікарняні, матдопомогу, компенсацію за невикористану відпустку тощо. Підстава для невключення їх до МЗП — ч. 1 ст. 31 Закону про оплату праці, де сказано, що зарплата працівника за повністю виконану норму не може бути менша за МЗП. А вказані виплати не пов’язані з виконанням норми праці4.

А чи пов’язана індексація з виконанням норми праці? Вважаємо, що так. Судіть самі:

  1. згідно з абз. 7 п. 4 Порядку № 10785, якщо особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається виходячи з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу;
  2. Інструкцією № 56суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати, віднесені до виплат за відпрацьований час.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

Алла Головко, консультант

№ 4, 2018  (с. 4)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку