Журнали

Бухгалтерія: бюджет 25 вересня, 2017
36
О

Оренда держмайна: орендну плату розподіляємо 50/50

(коментар до листа МФУ від 05.09.2017 р. № 06220-12/23-3435/5/2785)

-A
A+

Як відомо, орендна плата за нерухоме майно належить бюджетним установам не повністю. Законодавство передбачає розподіляти її між балансоутримувачем — бюджетною установою та відповідним бюджетом, за кошти якого утримується така установа. Цей факт ні в кого не викликає сумнівів. А от відсоток розподілу, як виявилось, — викликає. Щоб розставити всі крапки над «і», ми звернулися до головного фінансового органу. Його відповідь — у коментованому листі.

Але перш ніж перейти до суті, згадаємо таке. Статтею 5 Закону про оренду1 визначено перелік суб’єктів, які мають право приймати рішення про передачу в оренду державного та комунального майна. Цією ж нормою визначено, що бюджетні установи можуть бути орендодавцями щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 кв.мна одну установу. Якщо ж площа нерухомості більше, орендодавцями такого майна будуть органи управління майном — Фонд держмайна, його регіональні відділення або представництва, якщо йдеться про держмайно, та органи управління комунальною власністю — якщо про комунальне. У такому разі установа-балансоутримувач тільки отримує свою частку орендної плати.

Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 р. № 2269-XII.

Розподіл Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону про оренду методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем та балансоутримувачем для об’єктів, що перебувають у державній власності, визначаються Кабміном. Таким документом є Методика № 7862. І усі суперечності щодо розподілу орендної плати пов’язані із застосуванням її норм. Оскільки в Методиці № 786 важливе кожне слово — далі процитуємо:

Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затверджені постановою КМУ від 04.10.1995 р. № 786.

ЦИТАТА. «17. У разі коли орендодавцем майна є Фонд державного майна, його регіональне відділення чи представництво, орендна плата спрямовується:

за цілісні майнові комплекси державних підприємств — до державного бюджету;

за нерухоме майно державних підприємств, установ, організацій (крім підприємств, установ та організацій галузі кінематографії, що належать до сфери управління Мінкультури, — на період до 31 грудня 2016 р.) — 70 відсотків орендної плати до державного бюджету, 30 відсотків державному підприємству, організації, на балансі яких перебуває це майно».

(абз. 1–3 п. 17 Методики № 786)

Водночас в абз. 10 п. 17 Методики № 786 передбачено таке: «У разі оренди майна бюджетних установ орендна плата спрямовується до державного бюджету в розмірі, встановленому Бюджетним кодексом України». У свою чергу, відповідно до п.п. 10 ч. 3 ст. 29 БКУ3 орендна плата за державне майно розподіляється так:

Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
  • 50% спрямовуються до доходу спецфонду держбюджету;
  • 50% є власними надходженнями установи-балансоутримувача.

З першого погляду напрошується такий висновок: якщо орендодавцем є ФДМУ (його регіональне відділення), тобто в оренду надається нерухоме майно бюджетної установи, площа якого перевищує 200 кв.м, застосовуємо пропорцію 70/30. Якщо ж орендодавцем є безпосередньо бюджетна установа-балансоутримувач (тобто в оренду здається нерухоме майно бюджетної установи площею менше 200 кв.м), то розподіл — 50/50.

Але підкреслимо: це не так.

ВАЖЛИВО! Незалежно від того, хто є орендодавцем (суб’єкт управління чи безпосередньо установа-балансоутримувач), якщо йдеться про майно бюджетних установ, розподіл має бути 50/50! Ми неодноразово наголошували на цьому (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 40/2015, с. 14; № 45/2016, с. 16).

Зараз наші роз’яснення підтвердив і Мінфін у листі, що коментується. Розглянемо докладніше.

Держмайно Отже, як випливає з листа Мінфіну, пропорція розподілу має бути 50/50. Аргументуємо.

По-перше, абз. 1–3 п. 17 Методики № 786, де йдеться про розподіл 70/30, призначені виключно для державних підприємств та організацій, які не є бюджетними установами. Це безпосередньо випливає з положень цих абзаців (див. вище цитату, а саме: абз. 3 п. 17 Методики № 786 передбачає перерахування 70% орендної плати до держбюджету, 30% — державному підприємству, організації, на балансі яких перебуває це майно. Тобто слово «установа» відсутнє). При цьому такий розподіл (70/30) застосовують, якщо орендодавцем є ФДМУ (його регіональне відділення). Коли орендодавець — саме підприємство (організація), то розподіл встановлено абз. 5–7 п. 17 Методики № 786 (100% — підприємству чи організації). Отже, для нашого випадку абз. 1–7 п. 17 Методики № 786 незастосовні.

По-друге, якщо ж йдеться про бюджетні установи, то для них головним документом у фінансових питаннях (визначенні статей доходів та видатків) беззаперечно є БКУ. Це підтверджується абз. 10 п. 17 Методики № 786, який у питанні розподілу орендної плати у разі оренди майна бюджетних установ відсилає до БКУ. Останній, як було сказано вище, приписує розподіляти орендну плату (підкреслимо: незалежно від того, хто є орендодавцем!) порівну між бюджетом і установою (п.п. 10 ч. 3 ст. 29 БКУ).

Звідси висновок: при розподілі орендної плати за майно бюджетних установ слід керуватися абз. 10 п. 17 Методики № 786 та п.п. 10 ч. 3 ст. 29 БКУ, тобто розподіляти орендну плату в пропорції 50/50 між держбюджетом та балансоутримувачем незалежно від того, хто єорендодавцем: ФДМУ чи безпосередньо бюджетна установа — балансоутримувач. Це й підтвердив Мінфін у листі, що коментується. Більше того: аби розвіяти всі сумніви, ми звернулися до ФДМУ, спеціалісти якого в усній консультації також підтвердили такий висновок4.

Це також підтверджується формою договору, що розміщена на сайті ФДМУ (http://www.spfu.gov.ua/userfiles/files)

Комунальне майно Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону про МС5 органи місцевого самоврядування (далі — ОМС) від імені відповідних територіальних громад здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами комунальної власності, у тому числі й щодо передачі в оренду.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280-97/ВР.

Орендодавцями комунального майна (цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке, відповідно, належить АР Крим або перебуває у комунальній власності) згідно зі ст. 5 Закону про оренду є органи, уповноважені ВР АР Крим та ОМС.

Методику розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем для об’єктів, що перебувають у комунальній власності, визначають відповідні ОМС. Таке право, зокрема, установлено ч. 2 ст. 19 Закону про оренду. Але також цією нормою визначено, що місцеві методики розробляються на тих самих методологічних засадах, як і для об’єктів, що перебувають у державній власності. На це звернув увагу й Мінфін у коментованому листі.

Тож виходить, що місцеві ради при затвердженні власних документів щодо порядку розрахунку, використання й розподілу орендної плати за комунальне майно не можуть змінювати формули розрахунку орендної плати. А що з механізмом її розподілу?

Згідно з п. 29 ч. 1 ст. 64, п. 28 ч. 1 ст. 66 п. 14 ч. 1 ст. 69 БКУ надходження від оренди комунального майна є доходами загального фонду відповідних місцевих бюджетів. Але, на відміну від держбюджету, відсоткового розміру розподілу для місцевих бюджетів у цих нормах не встановлено.

Тож, ураховуючи ч. 2 ст. 19 Закону про оренду, вважаємо, що ОМС при розробленні відповідної методики можуть передбачати механізм розподілу, визначений БКУ:

  • 50% спрямовуються до доходу місцевого бюджету;
  • 50% є власними надходженнями установи-балансоутримувача.

А якщо є необхідність змінити таку пропорцію, чи можуть ОМС це зробити (наприклад, передбачити, що всі 100% орендної плати будуть власними надходженнями установи-балансоутримувача)? На наш погляд, таке можливе (адже всі питання щодо управління комунальним майном вирішують саме вони), але за підтвердженням такої думки ми ще раз звернемося до Мінфіну.

Відповідальність Аналіз практики укладання договорів оренди бюджетними установами свідчить, що здебільшого такі договори укладаються правильно (застосовується 50/50). Якщо ж у вас договір укладено давно й пропорція інша, саме час привести його у відповідність до чинного законодавства. За договори, які укладені ФДМУ (його регіональним відділенням), де установа-балансоутримувач є лише одержувачем частини орендної плати, такі бюджетні установи не відповідають. Але варто таки звернутися до ФДМУ (його регіонального відділення), щоб він привів договори у відповідність.

Витрачання Наостанок кілька слів щодо витрачання орендної плати. Відповідно до ч. 4 ст. 13 БКУ плата за оренду майна належить до власних надходжень спеціального фонду установи (підгрупа 3 першої групи). У цій же статті визначено напрями використання таких коштів. Так, надходження від орендної плати можуть спрямовуватися на утримання, облаштування, ремонт та придбання майна бюджетних установ (абз. 17 ч. 4 ст. 13 БКУ).

Отже, такі кошти можна використовувати на ремонт приміщень, обладнання, транспортних засобів, придбання нового майна або модернізацію (дообладнання, реконструкцію) наявного. І це можуть бути як поточні, так і капітальні витрати. Заборони проводити капітальні видатки за рахунок коштів орендної плати немає.

Зазначимо, що відповідно до п. 23 Порядку № 2286 ​видатки спецфонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються в такій послідовності:

Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджені постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228.
  • за встановленими напрямами використання, тобто визначеними ст. 13 БКУ;
  • на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов’язань за спеціальним та загальним фондом кошторису;
  • на проведення заходів, пов’язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.

Витрачаються такі кошти у звичайному порядку використання бюджетних коштів, тобто згідно із затвердженими кошторисними призначеннями.

Людмила Линник,
юрист газети «Бухгалтерія: бюджет»

№ 36, 2017  (с. 5)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку